background

Moje kniha

Moje Kniha
Chci od života víc: Malá ochutnávka naděje
Moje spoluautorská kniha s názvem “Chci od života víc: Malá ochutnávka naděje” vyšla 20. 11. 2018 v nakladatelství BizBooks (Albatros media).

 

K tomu, abych napsala inspirativní knihu zkušenostních příběhů z mé práce s klienty a studenty (s jejich souhlasem), mě vyzvala šéfredaktorka BizBooks Hanka Hozová, se kterou rovněž spolupracuji.

 

O čem je:

„To je pořád samé měl bych, neměl bych, můžu, nemůžu, hodí se, nehodí se… A nějak zapomínáme na to nejzákladnější: chci, nebo nechci. Protože ona je to vlastně vždycky věc vlastní upřímnosti k sobě i k druhým; otázka, jestli bych něco měl, nebo jestli něco opravdu chci.“

 

Chci od života víc je kniha inspirativních povídek a rozhovorů ze života, příběhů lidí, kteří se rozhodli, že se i přes různé životní výzvy a peripetie nevzdají naděje na řešení a budou hledat svou cestu, i kdyby jim to mělo trvat kdovíjak dlouho. Jsou odvážní a nebojí se objevit o sobě něco nového, změnit své způsoby chování a riskovat, že také mohou přijít o to, na co byli dosud zvyklí, protože to bylo v jejich očích správné, obvyklé, normální a ostatními schválené. Postupně si uvědomují, v čem chybují, proč jim věci nefungují, co potřebují udělat jinak a změnit. Ovšem bez spousty otázek a práce na sobě, konzultací a sebezkušenostních seminářů by žádný z hrdinů nedokázal změnit svůj pohled na život, nedíval by se na svět i sám na sebe s jinou perspektivou, jeho či její naděje by pro ně nezazářila jasným světlem. Kniha je zkrátka takovou malou ochutnávkou naděje, že nezáleží na tom, s čím se v životě potýkáme, ale na tom, zda aktivně hledáme řešení.

 

Odkazy v médiích:

Česká televize, pořad Sama doma (záznam z 22. 2. 2019):
Chci od života víc – Zdenka Pižlová, Johana Mikešová, Hana Hozová


Český rozhlas Brno, pořad Apetýt (záznam z 8. 2. 2019):
Hosté pořadu Z. Pižlová, J. Mikešová, H. Hozová

background
Názory čtenářů
Čtenářka

Vaše kniha pro mě byla velkou inspirací. Četla jsem ji vždy venku na lavičce, když jsem uspávala moji malou dcerku v kočárku, a snila jsem při ní o tom, že bych také ráda udělala nějaké změny ve svém životě, ke kterým jsem ale zatím neměla dost odvahy. Jak jsem se knihou pročítala, začala jsem si uvědomovat, že to co potřebuji změnit, asi budu muset opravdu udělat, abych byla šťastná, protože jiné cesty vlastně není. Vlastně tak, jak k tomu dospěli protagonisti jednotlivých povídek a pak se do těch změn pustili. Já jsem při přečtení každého dalšího příběhu cítila větší naději, že bych to také mohla zvládnout. Dokonce jsem si u některých kapitol i pobrečela dojetím, že to jde, aby byl člověk spokojený. Nejvíce mě oslovovaly příběhy týkající se partnerských vztahů. A co mě nejvíc dostávalo, byla věta, která se zopakovala v několika příbězích, a to….že ti partneři/manželé to spolu zvládli, překonali proto, že se měli opravdu rádi a že jim na sobě záleželo. Já ve vztahu s partnerem nejsem spokojená už docela dlouho a díky vaší knížce jsem se začala více ptát sama sebe, co potřebuju udělat, co potřebuju změnit …? Už mě napadlo i něco, co bych si dřív ani neuměla představit…takže díky této úžasné knize jsem nyní i já na cestě za svým snem a uvidím, jak se mi podaří tento sen naplnit, abych i já byla opravdu šťastná a spokojená v těch oblastech, kde nyní nejsem.

Děkuji vám moc, že tato kniha vznikla a že jste se podělily o své zkušenosti takovým lidským, srozumitelným způsobem a dokázaly ve mně probudit větší zájem o sebe samou…. A knize přeji, ať upoutá pozornost, rozpoutá emoce a spustí sadu otázek i u dalších lidí, kteří třeba váhají, zda se vůbec do nějaké změny pouštět, zda to má smysl…

 

Čtenář

Když jsem si knihu koupil a hned ji začal číst, tak jsem zjistil, že to není tak úplně “obyčejné” čtení. Při čtení některých příběhů z knížky se mi stane, že se víc zamýšlím nad tím co v životě dělám, než že se nechám vést příběhem. Nejsem velký čtenář a tak knížku otvírám jen někdy, třeba když si chci ujasnit s čím se právě v životě potkávám a jindy jen tak pro uvolnění. Díky.

Čtenářka

Zdenku znám řadu let a pravidelně využívám jejích služeb, když jsem se pak dozvěděla, že napíše knížku, byla jsem nadšená. Knížka je plná inspirace, emocí, skutečných příběhů a krásně ilustrovaná, snad v každé kapitole jsem viděla nějakou podobnost se svým životem, často jsem si říkala “jé to znám”. Co ale, pro mě bylo asi nejvíce inspirativní, tak to byly rozhovory na konci každé kapitoly. Tam jsem cítila Zdenku, tak jak jí znám: pochopení, lidský přístup, a to že má vlastní zkušenosti, které používá. Takže volba na Vánoce byla jasná, knížku jsem koupila rodičům, kamarádkám. Chtěla jsem jim totiž přiblížit, to co zažívám a knížka splnila moje očekávání a obdarovaní měli o čem přemýšlet .

Mně osobně stále oslovuje rozhovor na konci „Příběhu Vlaďky“ a to konkrétně tato slova:

Důvěra k parnerovi a pocit bezpečí jsou důležité, alespoň pro mě určitě. Ale znám sama, jaký je to rozdíl v prožitku, když se partner řídí srdcem nebo hlavou ….

Čtenářka

Mně se na této knížce líbí, že ukazuje v životě možnosti vytvořit si spokojenější život, myslím tím život podle svých představ.  Jak moc je důležité nevzdávat se a hledat řešení své životní situace, i když to jde přes překážky a nezdary. Že je možné hledat to své řešení v sobě, jako to dělali aktéři v této knížce.

Líbilo se mi, jak hledali, co je brzdilo a co jim bránilo, aby mohli být v životě šťastnější. Vzpomněla jsem si u čtení této knížky, jak jsem se v minulosti taky nacházela v situaci, která vypadala naprosto neřešitelně a jak jsem se tehdy cítila úplně bezmocně.

Teď mám už svou vlastní zkušenost, že když to nezabalím a hodně toužím se z takové situace dostat a jdu do toho, tak, že to řešení existuje, takže ho nakonec najdu.  I když to řešení je jiné, než jsem si původně myslela, že bude. Není to bez práce a proto, to není možné pro každého, ale já jsem moc ráda, že jsem ji pro sebe absolvovala a díky tomu našla.  Pochopila jsem díky tomu, že cesta hledání je cestou vlastní ochoty měnit se. Takže je to pro ty lidi, kteří o něco takového stojí a touží mít radostnější život a nechtějí nad ním jen lamentovat.

A pro mě je na této knížce nejcennější to, že mne inspiruje, abych v té své cestě hledání dalších možností pořád pokračovala.

Čtenářka

Název knížky je přesný – tedy je pro čtenáře, které zajímá a baví nahlížet na životní situace jinak, než je běžné.

Moc se mi líbí, že v příbězích nacházím kousky sebe, kousky něčeho, co dobře znám a s čím se potýkám a přicházím tak na nové myšlenky a pohledy, které mě vedou k zamyšlení.

Příběhy jsou pro mě velmi silné a vzbuzují ve mě naději, že cestu a řešení můžu najít, i když vypadá kolikrát jinak, než jsem si myslela.

Čtenář

Právě jsem dočetl Vaši knihu „Chci od života víc“, kterou jsem si zakoupil po našem osobním pracovním setkání.

Krásné, někdy smutné (však s dobrým koncem nebo alespoň s dobrou startovací čárou pro další růst). Příběhy, pro mě „cizích“ lidí. Ovšem, ne zase tak moc, protože si nevybavuji příběh, ve kterém bych se alespoň částečně nenašel. Fakt poutavé čtení s důrazem (můj subjektivní pocit) na sebezamyšlení a vlastně krásný důkaz toho, že všichni se v životě s něčím „pereme“, aniž bychom si to mnohdy byli ochotni nebo schopni připustit.

Chci vám napsat, že jsem po ní téměř vždy sáhnul, když mi nebylo do zpěvu a vždy mě vaše kniha zklidnila. Vím, že prvotním cílem nebylo, jak sestavit návod „jak na to“, ale s každým příběhem jsem se dokázal ztotožnit (někde více, někde méně). Zkusit se vrátit do situace a hlavní pro mě bylo si zkusit vše tak nějak „prožít“ s aktéry a následně se zamyslet, jak bych se choval já a co mi je „vlastní“ a na čem chci zapracovat.

Také jsem se vždy snažil vžít do pocitů lidí, kterých se samotné příběhy týkaly.

Děkuji za další krůček v mém „hledání lepšího života“ a v upevnění si cíle, že se jen tak lehce nevzdám).

Prostě jsem se rozhodl, že CHCI OD ŽIVOTA VÍC a zase zažít naději pomalými krůčky k vysněnému cíli dorazit, anebo se mu alespoň přiblížit na „hmatatelnou“ vzdálenost. I s vaším přispěním, vašimi radami a vaší pomocí…. Z mojí strany mám jasno a pevně věřím, že až opadne tahle hektická doba, že bude možnost opět do Brna zavítat.

Čtenářka

O paní Pižlové, respektive o její práci, jsem slyšela daleko dříve, než jsem se s ní mohla potkat. Sice nepatřím mezi knihomoly, ale když jsem měla možnost si o její práci více přečíst, neváhala jsem a pustila jsem se do čtení její knihy.  Kniha je pro mě velmi čtivá, inspirativní a motivující. Pro objasnění raději vysvětlím. Myslím si, že inspirativní může být pro ty lidi, kteří si myslí, že svůj život nějak nemohou změnit, přestože ho změnit chtějí a motivující, že pokud má člověk chuť pro to něco udělat, tak to opravdu jde.

Osobně mě vždycky dostalo, že má paní Pižlová vždy trochu jiný pohled na danou věc, než se na první pohled nabízí. Podle mě je někdy je velmi složité najít cestu ven z „bludného kruhu“, protože jinou cestu nevidíme. Mně zaujalo, jak díky svým zkušenostem a nadhledu p. Pižlová dokáže člověku možné cesty ukázat. Příběhy v knize jsou velmi dobře zvolené, protože dle mého názoru se v nich musí mnoho lidí najít, nebo si alespoň uvědomí, jak by se případně mohli taky v dané situaci zachovat.

Čtenářka

Já jsem vaši knížku začala číst, když jsem byla s přítelem ve vztahu, ve kterém jsem se z různých důvodů trápila. Vztahy jsou pro mě vůbec téma. Je mi 33 let a odjakživa si myslím, že je moc neumím. Nějak je teda umím, ale srdce mi říká, že bych svůj vztah s mužem chtěla mít lepší, spokojenější. Celoživotní vztah, ve kterém se budeme moct jeden druhému otevírat, budeme cítit bezpečí a podporu, společně porosteme – to je můj největší sen.

Jsem z rodiny, ve které se o vztazích moc nemluví. Konflikty se neotvírají, ale zametají pod koberec. Nikdy jsem to moc nechápala, vždycky mi to přišlo málo. Mluvit o sobě, svých pocitech a přáních je podle mě zdravé a důležité. Moji rodiče jsou spolu přes 40 let, ale nakolik šťastní, těžko říct. Moc něhy, blízkosti a laskavosti mezi nimi nevnímám. Já chci od života víc. Čtení o druhých lidech mi pomohlo uvědomit si, že životní cesty jsou různé a opravdu pestré. Co bych chtěla já a kudy rozhodně ne. Teď už jsem singl a těším se na svůj další, kvalitnější vztah.

Čtenářka

Díky příběhům jednotlivých lidí v knize jsem si uvědomila, že každý se v životě s něčím potýkáme a záleží na tom, jestli svoji snahu a hledání, jak se v životě mít líp, vzdáme, a nebo neúnavně hledáme řešení situace, v které se nacházíme. Toto je pro mě inspirace se nevzdávat a hledat pro sebe řešení, ikdyž se mi to třeba i delší dobu nedaří.

Čtenářka

Na knížce se mi líbily skutečné příběhy lidí, kteří změnili svůj život tím, že se aktivně rozhodli pro své štěstí něco udělat. Často “neřešitelné” a těžké situace, které se nám každému “dějí”, končily šťastným koncem. Takže “malá ochutnávka naděje” přesně vystihuje podstatu knihy “jsme každý svého štěstí strůjcem”, stačí jen odhodlání. A k tomu knížka fakt SPOLEHLIVĚ nakopne.

Čtenářka

Knihu jsem přečetla tzv. jedním dechem. Zaujali mě téměř všechny příběhy, ale nejvíce osobitý pohled autorek, jak se dá na situace ve vztazích podívat úplně jinak. Nikdy by mě takový náhled nenapadl, přitom mi to dává smysl a chce se mi napsat i logiku. Knihu doporučuji všem, kteří hledají jak v životě prostě jinak.

Back to top of page